Sprzedaż mieszkania z dotacją Mieszkanie dla Młodych

Jeśli sprzedamy mieszkanie z programu Mieszkanie dla Młodych przed upływem 5 lat, czeka nas zwrot części dopłaty. Dla wielu osób, którzy kupią mieszkanie za kredyt hipoteczny w ramach rządowego programu dopłat Mieszkanie dla Młodych, ważna jest informacja, że nie mogą sprzedać takiego mieszkania przez pierwsze 5 lat. Ponieważ jeśli je sprzedadzą przed upływem 5 lat, będą musieli zwrócić część dopłaty, która wyniknie z proporcjonalnego niewykorzystania takiego mieszkanie w stosunku do okresu 5 lat. Przy czym należy pamiętać, że okres ten liczymy zawsze od końca roku kalendarzowego w którym kupiliśmy mieszkanie na kredyt. Tak więc jeśli będziemy chcieli zmienić mieszkanie np. z powodu powiększenia rodziny lub konieczności przeprowadzki do innego miasta w związku z poszukiwaniem lub podjęciem pracy, to jeśli zdecydujemy się na sprzedaż mieszkania kupionego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych przez pierwsze 5 lat, narazimy się na finansowe konsekwencje, czyli częściowy zwrot dotacji.

sprzedaz mieszkania

Program Mieszkanie dla Młodych zakłada wsparcie rządu w momencie zaciągania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania od dewelopera. Ma to na celu wsparcie młodych osób do 35 roku życia – rodzin i singli w zakupie ich upragnionego mieszkania. Dzięki dopłacie wzrasta ich zdolność kredytowa i kwota wkładu własnego, a przez co automatycznie zaciągną mniejszy kredyt i zmniejszy się wysokość raty kredytu. Dotacją objęte są osoby do 35 roku życia – rodziny i osoby samotne, które na start mogą otrzymać dopłatę w wysokości 10% wartości mieszkania, którego powierzchnia nie będzie przekraczała 75 m2. Dodatkowo mogą uzyskać kolejne 5% wartości mieszkania , jeśli będą mieć jedno lub więcej dzieci. Natomiast jeśli w czasie 5 lat od momentu skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko dopłata do mieszkania wyniesie dodatkowe 5%. Całkowita dopłata może więc sięgnąć aż 20% wartości 50 m2 mieszkania zgodnie z zasadami wyliczenia wysokości dopłaty do Mieszkanie dla Młodych.

Jeśli skorzystamy z programu Mieszkanie dla Młodych i zechcemy sprzedać mieszkanie w okresie 5 lat od dnia jego nabycia, to będziemy musieli oddać tę część kwoty dotacji, która wyniknie z proporcjonalnego niekorzystania z takiego mieszkania w stosunku do okresu 5 lat. Ile to wyniesie, zależy od tego jak duży procent datacji uzyskamy. Musimy więc dobrze się zastanowić, zanim wystawimy takie mieszkanie na sprzedać, bowiem ograniczenie to ma zapewnić wykluczenie z rynku osób szukających szans na łatwy zarobek. Osoby takie, które starałyby się o dofinansowanie w celach spekulacyjnych, działając zgodnie z zasadą: dziś kupujemy mieszkanie z dopłatą, jutro sprzedajemy je z zyskiem nie mają co szukać w programie Mieszkanie dla Młodych, chyba, że cierpliwie poczekają aż okres 5 lat minie i nie będą musieli nic zwracać z rządowej dopłaty.

WARUNKI MIESZKANIE DLA MŁODYCH