Singiel - Mieszkanie dla Młodych

Mieszkanie dla Młodych dla singla – dopłaty z programu rządowego dla singli na zakup mieszkania na kredyt hipoteczny. Będąc singlem, który stara się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania warto skorzystać z dopłaty z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Uzyskają ją single do 35 roku życia, którzy zdecydują się na kupno mieszkania na kredyt hipoteczny. Musi to być jednak mieszkanie do 75 m2 kupowane na rynku pierwotnym, czyli od dewelopera lub już używane na rynku wtórnym. Wówczas każdy singiel, który nie przekroczy 35 roku życia może otrzymać 10 % jednorazowej dopłaty do kredytu liczonej dla powierzchni do 50 m2 mieszkania i liczonego według wskaźnika: 1.1 dla mieszkania nabywanego na rynku pierwotnym, w tym od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej lub 0,9 w przypadku nabycia nieruchomości z rynku wtórnego - wartości metra odtworzeniowego w każdym województwie. Wskaźnik taki ustala dwa razy do roku każdy wojewoda na podstawie przeciętnego kosztu budowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, określonego przez Urząd Statystyczny, powiększonego o wartość robót wykończeniowych. Jeśli singiel ma dodatkowo dziecko, dostanie dodatkowo 5 % wartości kredytu hipotecznego, a w przypadku dwójki dzieci dostanie dodatkowo 10%, a wprzypadku trrzech i więcej nawet 20%. Jeżeli w ciągu 5 lat w tym mieszkaniu singla urodzi się kolejne dziecko otrzyma dodatkowe 5 % wartości udzielonego kredytu hipotecznego. Co zyskuje singiel? W programie Mieszkanie dla młodych dzięki dopłacie, singiel zaciągnie mniejszy kredyt hipoteczny i wówczas niższe będą także kwoty odsetek do spłacenia. Więc warto przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny zasięgnąć informacji możliwości skorzystania z dopłaty programu Mieszkania dla Młodych.

MIESZKANIE DLA MŁODYCH DLA SINGLA
singiel mieszkanie dla młodych

Uzyskanie kredytu hipotecznego dla singla może nie być łatwe, ale z pewnością jest możliwe. Wydawałoby się, że singiel kupujący mieszkanie powinien posiadać dużo wyższą zdolność kredytową niż tradycyjne małżeństwo, jednak w rzeczywistości jest inaczej. Wynika to z tego, że singiel wg banków to osoba, która podchodzi do życia bardziej emocjonalnie i szybciej podejmuje decyzje np. o zmianie miejsca zamieszkania czy pracy. Nie przywiązuje się do miejsca i osób, jest mniej przewidywalny i może łatwiej podjąć decyzje o emigracji za chlebem. Singiel z reguły ma wyższe koszty życia, ponieważ spełnia swoje marzenia, gdyż nie ma całej rodziny na utrzymaniu. Singiel jest więc postrzegany jako mniej stabilny potencjalny kredytobiorca niż małżonkowie, jednak nie oznacza to, że nie może otrzymać kredytu hipotecznego. Choć zdolność kredytowa osoby samotnej jest dużo mniejsza niż małżeństwa, czy osób żyjących w związkach partnerskich, to jednak uzyska też kredyt hipoteczny na zakup mieszkania.

Wysokość dofinansowania dla singli i osób samotnie wychowujących dzieci

-   podstawowa wysokość dofinansowania dla singli, którzy nie mają dzieci w programie Mieszkanie dla Młodych wynosi 10 % przeciętnych kosztów budowy w danej lokalizacji,

-   wysokość rządowego wsparcia MdM dla singla wzrasta do 15 % przeciętnych kosztów budowy w danej lokalizacji - jeśli jako singiel wychowujesz jedno dziecko (własne lub przysposobione), do 20 % - jeśli wychowujesz dwoje dzieci lub 30 % - jeśli wychowujesz przynajmniej troje dzieci,

-   wysokość dofinansowania MdM dla singla jest liczona maksymalnie do 50 m2 powierzchni użytkowej mieszkania. Jeśli singiel zdecyduje się na większe mieszkanie, na przykład o powierzchni użytkowej 65 m2, to dofinansowanie dostanie tylko do 50 m2, a do pozostałych 15 m2 już nie. Jeśli osoba samotna/singiel będzie wychować co najmniej troje dzieci, może wówczas otrzymać dofinansowanie do 65m2 powierzchni użytkowej mieszkania.

informacje o aktualnej wysokości dofinansowania dla singla w programie Mieszkanie dla Młodych w Twojej miejscowości (wysokość dofinansowania jest aktualizowana co 6 miesięcy).

Wymagania jakie musi spełnić singiel aby wzięcie kredytu było możliwe to zarobki oscylujące w granicach minimum 2500 zł na rękę miesięcznie oraz wkład własny przynajmniej w wysokości 20% ceny mieszkania. Przy takim wkładzie własnym bank bez większych problemów udzieli nam kredytu hipotecznego na kwotę do 250 tys. złotych. W przypadku niższych zarobków bank może zażądać od singla większego wkładu finansowego, ale nie większego niż 50% wartości ceny mieszkania lub dodatkowego ubezpieczenia kredytu w przypadku choroby, wypadku lub nagłej utraty pracy. W przypadku singla potwierdza się więc zasada, że zgromadzone oszczędności zwiększają zdolność kredytową i dzięki temu dla banku, singiel będzie bardziej wiarygodny. Należy też pamiętać, że banki będą musiały brać pod uwagę to, że singiel ma prawo łączyć swój dochód z dochodem rodziny, tj. wstępnych (rodzice, dziadkowie), zstępnych (dzieci, wnuki itd.), rodzeństwa, ojczyma, macochy, a nawet teścia i teściowej, małżonka brata lub siostry, by poprawić zdolność kredytową, co wraz z dotacją programu Mieszkanie dla Młodych pomoże uzyskać kredyt mieszkaniowy dla singla.

WARUNKI MIESZKANIE DLA MŁODYCH