Nowe warunki Mieszkanie dla Młodych

Od 1 września 2015r. obowiązuje znowelizowana ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi - czyli nowe warunki MdM. Zgodnie ze zmianami, rządowy program Mieszkanie dla Młodych (MdM) objął także rynek wtórny, a nie jak wcześniej jedynie mieszkania nowe, od dewelopera. Oprócz rynku wtórnego dofinansowanie obejmie także mieszkanie, które powstało w wyniku adaptacji np. strychu, czy starej kamienicy.

nowe warunki MdM

To szansa dla mieszkańców małych miejscowości. Spowoduje to, że na rynku pojawią się mieszkania w dobrej lokalizacji, przeznaczone całkowicie do remontu, które będą "łapały" się do programu MdM. na rynku pojawią się mieszkania w dobrej lokalizacji, przeznaczone całkowicie do remontu, które będą spełniały nowe warunki MdM.

Nowelizacja powinna wpłynąć na ceny mieszkań zarówno na rynku wtórnym jak i na rynku pierwotnym. Już wcześniej na rynku pierwotnym było tak, że to właśnie limity wpływały na decyzje deweloperów, którzy podnosili i obniżali ceny. Ponadto w dużych miastach, w których o dopłaty jest trudniej, może dochodzić do obniżek cen. Sprzedający, chcąc wyróżnić na rynku ofertę, obniży o kilkaset złotych na m kw. po to, aby zmieścić się w limicie. Cena zmieni się niewiele, ale dzięki dopłacie kupujący zyska dużo więcej.

Większe dopłaty otrzymają rodziny wielodzietne, przewidziano dofinansowanie również dla powierzchni zaadoptowanych na lokale mieszkalne oraz umożliwiono przystopowanie z osobą trzecią do wniosku kredytowego. Wszystko to powinno to mieć znaczny wpływ na poprawę zdolności kredytowej oraz na zwiększenie ilości i jakości wniosków.

Z dofinansowania będą mogli skorzystać także członkowie spółdzielni. Będą oni musieli podpisać umowę ze spółdzielnią na budowę mieszkania. Na jej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania.

Nowe przepisy zwiększają udział w programie osób bez zdolności kredytowej, czuli od tej pory dowolne osoby, a nie tylko najbliższa rodzina będą mogły wystąpić w charakterze dodatkowego kredytobiorcy. Weszły także kolejne udogodnienia dla rodzin wielodzietnych: zniesiono limit wiekowy, warunek o nieposiadaniu wcześniej mieszkania, większy "mnożnik dofinansowania" oraz wprowadzono zwiększenie powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego (z 50 m kw. do 65 m kw.).

Dla rodzin z trójką lub więcej dzieci zwiększono dofinansowanie wkładu własnego z 15 do 30 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. W przypadku osób i rodzin z dwójką dzieci dofinansowanie to zwiększono z 15 do 20 proc. Zwiększenie dopłat programu Mieszkanie dla Młodych dla rodzin wielodzietnych przełoży się bezpośrednio na wielkość możliwej dopłaty – która maksymalnie wynieść do 120 tys. PLN.

Przewidziano też zwiększenie z 50 do 65 m kw. powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego w przypadku osób i rodzin z co najmniej trójką dzieci. Rodziny z dziećmi dostaną większe dofinansowanie przy zakupie mieszkania o powierzchni 70 m kw., a przez to będą wnioskowały o niższy kredyt hipoteczny. Większa dopłata sprawi, że dla banku będą mniej ryzykownymi kredytobiorcami ze względu na LTV, czyli wskaźnik wartości nieruchomości do wysokości kredytu - dzięki temu rodziny wielodzietne będą mogły liczyć na lepsze warunki cenowe ze strony banku.

Zgodnie z nowymi warunkami MdM, banki chętniej będą udzielały kredytów ze względu "na polepszenie zdolności kredytowej poprzez przystąpienie osób trzecich do wniosku kredytowego". "Możliwość przystąpienia pary żyjącej w związku partnerskim niesie za sobą również niższe koszty utrzymania brane pod uwagę przez banki. Od tej pory dowolne osoby a nie tylko najbliższa rodzina będą mogły wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy". Wszystko to oznacza niższe koszty związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego.

Przewidziano także karę w postaci cofnięcia dofinansowania w przypadku spłacenia przez kredytobiorcę części lub całości kredytu naraz. Ponieważ dofinansowanie jest wprowadzone dla tych osób, które potrzebują tej pomocy. Ma to zapobiegać nadużyciom w programie Mieszkanie dla Młodych – MdM.

źródło: internet i ustawa oraz nowelizacja Mieszkanie dla Młodych

WARUNKI MIESZKANIE DLA MŁODYCH