Mieszkanie dla Młodych 2015

Mieszkanie dla Młodych 2015W 2015 roku będzie o wiele łatwiej o dopłatę do kredytu hipotecznego w ramach rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych 2015". Zmiany, które rząd przyjął 3 marca 2015r., dotyczą przede wszystkim rodzin z dziećmi. Nie będą one już ograniczone limitem wieku 35 lat, jak było do tej pory. Projekt ustawy zakłada też zwiększenie do 30 procent limitu dofinansowania dla rodziny z trójką dzieci. Wszystkie nowe zmiany w 2015r, wynikły z tego, że rządowy program MdM pomagał przede wszystkim deweloperom, a nie młodym ludziom. Beneficjentów było o wiele mniej, niż pierwotnie zakładano, a pieniądze przeznaczone na dopłaty do Mieszkania dla Młodych wracały do budżetu państwa. Wszystko przez bariery, które powodowały, że niewiele osób mogło skorzystać z jednorazowej dopłaty do kredytu. Projekt nowelizacji trafi teraz do prac w Sejmie. Nowe warunki Mieszkania dla Młodych będą obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapowiada wejście zmian w życie w II-giej połowie 2015-go roku.

 

"Przewidziano zwiększenie z 50 do 65 m2 powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci (zwiększy to wysokość dofinansowania o 30 proc.)". Rodziny z trójką dzieci będą mogły także wykorzystać wsparcie z programu, jeśli – mając już mieszkanie – będą chciały nabyć kolejne, aby w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Nie będzie ich także dotyczył limit wieku. Dodatkowo, osoby i rodziny z dwójką dzieci będą mogły otrzymywać dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 20% (obecnie jest to 15%), natomiast w przypadku trójki dzieci i więcej – dopłata wyniosłaby 30% (obecnie jest 15%).

Nowy projekt programu MDM 2015 znosi także zamknięty katalog osób, które mogą przystąpić do umowy kredytu w charakterze „dodatkowego kredytobiorcy", jeżeli nabywca – mimo dofinansowania wkładu własnego – nie ma zdolności kredytowej. W ramach zmian, do programu MdM mają zostać włączone także mieszkania, które powstały w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie – jak dotychczas – tylko w wyniku budowy obiektu budowlanego. Dofinansowanie wkładu własnego będzie można uzyskać do nabycia lokali budowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Niestety projekt MDM wprowadza także sankcje za dokonanie w ciągu 5 lat od dnia nabycia mieszkania wcześniejszej spłaty całości lub części kredytu. Kredytobiorca będzie w takiej sytuacji musiał zwrócić część dofinansowania wkładu własnego. Obecnie program MDM nie przewidywał żadnych sankcji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu.

Od początku funkcjonowania program "Mieszkanie dla Młodych" wspiera osoby do 35. roku życia w zakupie pierwszego mieszkania o metrażu do 50 m2 w 2014 r., a od 2015 r. - do 65 m2. Dofinansowanie sięgające od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, można traktować jako część wkładu własnego wymaganego przy zakupie inwestycji mieszkaniowej. Obsługą finansową programu zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego.

WARUNKI MIESZKANIE DLA MŁODYCH 2015

 

WYSOKOŚĆ DOPŁATY w zależności od liczby dzieci w rodzinie

MdM 2014

 MdM 2015

Singiel, bezdzietne małżeństwo

10%

10%

Małżeństwo z jednym dzieckiem

15%

15%

Małżeństwo z dwójką dzieci

15%

20%

Małżeństwo z trójką lub większą liczbą dzieci

20%

30%

 

WARUNKI MIESZKANIE DLA MŁODYCH